Голова Львівської ОДА Олег Синютка створив лісову мафію на Турківщині?

28 Січня 2019, 10:58
Синютка

Нещодавно львівські ЗМІ облетіла новина про те, що Самбірський міськрайонний суд зобов’язав депутата Турківської райради від БПП та екс-керівника місцевого управління «Галсільлісу» Михайла Повханича відшкодувати державі 5,2 млн грн за погодження незаконних вирубок дерев. Однак є багато фактів та підтверджень того, що справа Повханича – це лише маленька вершина айсберга лісової мафії, що діє на Турківщині. А головні організатори цих зловживань сидять як мінімум в найвищих державних кабінетах області.

Згідно інформації, яку надавав ЗМІ керівник Держекоінспекції Львівської області Микола Маланич, найгірша ситуація з вирубками лісу в гірських районах, зокрема, в Турківському. Найбільше проваджень порушується стосовно інженерів лісу та керівників підприємств. Однак, тільки в одному випадку з десяти справа доходить до вироку.

Після затримання М. Повханича відомий громадський активіст та депутат Старосамбірської районної ради Василь Курій написав – «крали всі, наживалося з того районні чиновники, обласні і столичні, а відповідати доводиться місцевому керівнику-відбувайлу. Впевнений, він не мав можливості виписувати сам лісорубні квитки. Вирубка лісів, заниження вартості – то виключна прерогатива обласного «Галсільлісу», який є комунальним підприємством облради. Отам сидять справжні злочинці. А він – виконавець їхніх вказівок. Сприймав це все як належне, а тепер прийшов час розплати».

Нагадаємо, нещодавно Старосамбірська районна рада офіційно звернулася до перших осіб області О. Ганущина та О. Синютки з проханням розібратися з протиправними діями Галсільлісу. Проте якщо Старосамбірська районна рада робить спроби протистояти лісовому беззаконню, то Турківська чомусь діє діаметрально протилежно. Це підтверджує багато фактів, зокрема ситуація, коли в липні 2017 року депутати Турківської райради не підтримали проект рішення про заборону проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок на території району. Згідно із проектом рішення, мало бути рекомендовано міським, сільським радам району заборонити проведення всіх видів суцільних рубок на підпорядкованій їм території та прийняти з даного питання відповідні рішення. Також пропонувалося рекомендувати Турківській районній державній адміністрації постійно здійснювати контроль за додержанням законодавства у сфері лісових відносин у встановленому законом порядку. А правоохоронним органам району посилити контроль за дотриманням чинного законодавства у сфері лісових відносин.

Чому так склалось, що народні обранці не дбають за збереження природного багатства своїх земляків? Щоб розібратися в ситуації ми проаналізували Турківську районну раду і побачили, що значну частину депутатського корпусу складають депутати, які є або керівниками місцевих лісгоспів, або мають відношення до лісозаготівельної промисловості. Практично всі вони є членами фракції Блоку Петра Порошенка. Якщо глянути список кандидатів до районної ради від БПП п’ятирічної давнини, то можна побачити, що багато лісівників залишились за межами набраних партією процентів. Такого не побачиш в жодному списку інших партій по всій області. З шести обраних депутатів від БПП, три безпосередні керівники лісових господарств, це Барабаш Василь Михайлович, Осовський Михайло Михайлович, Повханич Михайло Васильович. Як ви думаєте, хто формував цей список? Вів всю ту рать до перемоги, один з улюбленців О. Синютки, діючий голова РДА Турківського району Олександр Лабецький. Хто пригадує минулі вибори на Турківщині, в списку кандидатів до районної ради разом з головою РДА тоді були його батько Лабецький Дмитро-Мирон Олександрович – директор Карпатського НВК, та брат – Лабецький Мар’ян Миронович, на той час лісничий «Боринського лісового господарства». Журналісти тоді назвали такий сімейний підряд – непристойним, особливо після подій майдану.

В той час, коли інші партії запрошують до своїх лав знаних лікарів, освітян, науковців, молодий Березенко (Лабецький) вів до влади родичів та тих, хто має реальний вплив в регіоні та ресурс в руках. Чого варта лише постать депутата від БПП Осовського Михайла, директора Верховинського лісництва, людини, в якої немає не те що спеціалізованої освіти до займаної посади, а навіть вищої. Згідно з офіційною інформацією, М. Осовський має середню освіту. Виникає запитання, як взагалі він став лісничим? Що це був за конкурс? І за якими критеріями в БПП Турківщини відбувався внутрішньо партійний праймеріз? Екологічні інспекції, які приїздили на виклики активістів до району, на початках були шоковані тим, хто став лісничим Верховинського лісництва, оскільки Осовський значився в них, як головний лісовий браконьєр цього регіону, на якого лежать цілі папки скарг. За свідченням односельчан, для братів Осовських змінилось тільки те, що колись вони возили ліс на пилораму вночі, а зараз в день. А ще роблять поставки для «центру».

Через добре обрану тактику свого підлеглого, Синютка має повний тіньовий контроль над всіма лісовими господарствами Турківського району. В часі прийняття мораторію на виробку лісу та його вивіз за кордон, горян дуже дивувало, чому потік фур з деревиною не зменшився, а навпаки збільшився. А також, чому за фурами з лісом постійно їде автомобіль супроводу. За їх словами, такого не було навіть за Януковича. Кілька районних активістів, не розуміючи ситуації, телефонували голові РДА Лабецькому, повідомляючи про потенційний злочин. Однак на превелике їх здивування, почули від нього матюки та погрози з побажанням не лізти не в свої справи. Шоком було для людей також те, що людина, якій вони колись довіряли, яка обіцяла не зрадити цінностям майдану, відкрито критикувала президента, називаючи його зрадником, повністю перейшла на службу не громаді, а «владі». Розчарувалися в ньому також колишні побратими по майдану, виключивши його з організації ГО «Майдан». Як наслідок, таких ситуацій ми чи не щодня бачимо вагони, завантажені діловою деревиною. І всі ці ешелони рухаються за кордон. Тільки наші посадовці видають їх за дрова, обкрадаючи тим самим країну та збагачуючи себе.

Поряд з Лабецьким в районі діє ще одна вагома фігура. Це директор Боринського лісового господарства та депутат Львівської обласної ради від БПП Ільницький Михайло. Саме в його лісгоспі лісничим довгий час працював брат голови РДА, Лабецький Мар’ян. Тоді коли відбувалось голосування в Турківській райраді про суцільну заборону рубки, саме Ільницький приїздив врозумлювати непокірних депутатів. А нещодавно своєю відсутністю зірвав засідання комісії обласної ради по зловживанню Старосамбірського «Галсільлісу». На засідання приїхали 10 людей зі Старосамбірського району, з них два депутати і голова районної ради Тетяна Терлецька. Вона й, попри відсутність кворуму, доповіла комісії про ситуацію, що склалася. Зокрема, про те, що начальник обласного «Галсільлісу», порушуючи статут, призначив старосамбірському підприємству керівника. У той час, коли більшість депутатів районної ради, проголосували проти цієї кандидатури.

Те, що справа Повханича дійшла до суду, насправді є не старанням органів влади у пошуку справедливості, а наслідок боротьби проти нього діючого зараз директора Турківського Галсільлісу Богдана Петренка, що давно хотів зайняти його крісло і почав копати під ним. На суді Повханич заявив, що працював старанно та робив все, що від нього вимагалось зверху. Наголосив, що за це отримував навіть грамоти. І це правда. В 2015 році все керівництво «Галсільлісу» приїздило на Турківщину в с. Верхнє Гусне висаджувати алею пам’яті Героїв Небесної Сотні. На запитання, чому обрали саме Турківщину? Відповіли, що цьому посприяли хороші результати роботи Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» під керівництвом Михайла Повханича. Олександр Лабецький тоді сказав Повханичу – «вірю, що погані часи лісової сфери – в минулому. Ви стали відкриті для людей. А Ваша праця буде справедливо оцінена». І дійсно, так сталось. Як написав був В. Курій, «ще вчора Михайло Повханич ходив гонорово по Турці, розплачувався за рахунки чиновників по ресторанах, організовував вибори, фестивалі, давав спонсорську допомогу. А нині на нього повішали велику суму і завтра про нього всі забудуть. Така ситуація чекає і інших. Їхні покровителі кажуть красти, але не дають гарантії, що ті залишаться недоторканими. Врешті цапи-відбувайли разом зі своїми сім’ями залишаються один на один з бідою».

Варто зауважити, що людина, яка зайняла крісло М. Повханича, є досить скандальною. Це колишній перший заступник голови Турківської райради, екс-регіонал Богдан Петренко. «Він, як і інші, буде вирубувати ліси», – прокоментувала депутат Турківської райради Мирослава Калинич. За її словами, після побиття студентів 1 грудня 2013 року та прийняття законів «16 січня» він не тільки не подав у відставку, а й продовжував співпрацю з режимом Януковича. Зокрема, поділяв позицію голови райради щодо підтримки вищезгаданих законів». Зараз вартувало б спитати Синютку і Ганущина, як вони ставляться до законів «16 січня» та до таких своїх призначень. А ще, чи пам’ятають вони гасло «не зрадь Майдан»…

Автор:
Репортер

КОМЕНТАРІ (0)

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування

За якими критеріями ви обиратимете мера на місцевих виборах восени? (до 3 варіантів відповіді)